Porsche Cayenne Coupé me rekord te ri në Nürburgring në kategorinë SUV


Porsche Cayenne Coupé me rekord te ri në Nürburgring në kategorinë SUV

Porsche ende nuk ka zbuluar se cili version është, por dihet që Cayenne Coupé kaloi "ferrin e gjelbër" për shtatë minuta dhe 38,925 sekonda, gjë që e bën atë liderin e ri në kategorinë e SUV-ve.

Në prag të prezantimit të versionit të ri të Cayenne Coupé në Porsche, ata treguan mundësitë më të mira të SUV-it të tyre me performancë të lartë, i cili "mbylli" xhiro në pistën e famshme gjermane Nürburgring Nordschleife në shtatë minuta dhe 38,925 sekonda dhe kështu u bë një mbajtës i ri rekord në kategorinë e prodhimit SUV, sepse brenda pak sekondash fiksoi kohën më të mirë të arritur më parë nga Audi RS Q8.

Porsche ende nuk ka zbuluar emrin e versionit të fundit të Coupé Cayenne të drejtuar nga garuesi Lars Kern, por theksoi se kur zhvilloi veturën, fokusi kryesor ishte në trajtimin e asfaltit. E gjithë historia u ndihmua nga zgjedhja e një trupi Coupé që ofron një qendër më të ulët graviteti.

Vetura dihet se ka goma 22 inç Pirelli P Zero të zhvilluara posaçërisht për këtë model dhe informacionet e mëparshme jozyrtare sugjerojnë se Cayenne Coupé më e shpejtë mundësohet nga një motor biturbo 4 litërsh V8 që zhvillon 640 kf. Të gjitha informacionet do të dihen së shpejti.

Shpërndaje:

Veturat në shitje