A mundet që një makinë e Formula 1 ta mundë Bugatti Chiron?


A mundet që një makinë e Formula 1 ta mundë Bugatti Chiron?

Revista britanike Carwow ka qenë prej kohësh e njohur për krahasime interesante dhe gara të përshpejtimit, dhe këtë herë ata vendosën makinën kampion F1 të Red Bull Racing dhe hipersportin Bugatti Chiron në linjë.

Bugatti Chiron është mundësuar nga një motor quad-turbo 8.0-litra W16 që prodhon 1.500 kuaj fuqi që transmeton në të katër rrotat me ndihmën e një transmetimi automatik me dy tufa.

Kundërshtari i Chiron për këtë garë ishte një makinë e Formula 1, RB7, e cila fitoi kampionatin me Sebastien Vettel. Mundësohet nga një 2.8-litër V8 që "rrotullohet" në një pabesueshme 18,000 rpm dhe prodhon "vetëm" 760 kf. Interesante, shoferi i famshëm i Formula 1 David Coulthard u ul në kabinën e Red Bull për këtë garë.

Shikoni në video nëse Chiron, me dy herë më shumë fuqi dhe makinë me të gjitha rrotat, por edhe një peshë prej gati 2 tonë, arriti të mposhtë makinën F1 që peshon vetëm 650 kilogramë.

Shpërndaje:

Veturat në shitje