Lamborghini prezanton Aventador Ultimae me 769 kuaj fuqi


Lamborghini prezanton Aventador Ultimae me 769 kuaj fuqi

Lamborghini prezantoi Aventadorin e tij të fundit të quajtur Ultimae (Latinisht "e fundit").

Isshtë versioni i fundit i një super veture me një motor V12 nga Sant'Agata Bolognese. Ky model arrin më shumë se dhjetë vjet pas shfaqjes së modelit të parë LP700-4 në shkurt 2011 në Panairin e Motorëve në Gjenevë. Në vitet që pasuan, Aventador u bë gjithnjë e më i fuqishëm dhe Ultimae ishte më i fuqishmi nga të gjithë "demat e zemëruar" duke mos marrë parasysh Xianin e elektrizuar.

Modeli i ri është me emrin e koduar LP 7804, që do të thotë se motori i tij atmosferik 6.5 litërsh V12 zhvillon 769 kf. Slightlyshtë pak më i fuqishëm se versioni SVJ me të cilin ndan 720 Nm çift rrotullues. Ultimae peshon vetëm 1,550 kg, që do të thotë se është 25 kg më e lehtë se Aventador S, ndërsa ofron të njëjtin raport fuqi-peshë me SVJ.

Ideja për "këngën e mjellmës" së Aventador ishte të ndërthurte kabllot elegante dhe detajet luksoze të versionit S me fuqinë shtesë të ofruar nga SVJ. Modeli është i disponueshëm si një Coupe dhe Roadster, ka sistemin me të gjitha rrotat dhe sistemin me rrota të pasme. Pjesa e pasme është një spoiler pak më delikate me një krah aktiv që mund të zërë tre pozicione (të mbyllura, performanca maksimale dhe trajtimi maksimal).

Kur bëhet fjalë për performancën, Aventador nuk tregon shenja të plakjes. Coupe Ultimae përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 2.8 sekonda dhe arrin 200 km / orë në 8.7 sekonda. Shpejtësia e tij maksimale është 355 km / orë. Roadster është pak më i ngadaltë për shkak të peshës së tij pak më të rëndë dhe çatisë më komplekse, por kjo ndoshta nuk do të vërehet.

Klientët do të jenë në gjendje të zgjedhin midis 18 ngjyrave standarde, por edhe 300 hije falë programit të personalizimit Ad Personam.

Lamborghini do të shesë Ultimae me rrota aliazh të falsifikuara 20 dhe 21 inç me goma Pirelli P Zero Corsa dhe pincë frenash me shumë ngjyra. Brendësia do të jetë e ngjashme me atë të Aventador S, dhe Lamborghini planifikon të prodhojë vetëm 350 Coupe dhe 250 Roadster.

Shpërndaje:

Veturat në shitje