Volkswagen zbulon crossover të vogël Taigo


Volkswagen zbulon crossover të vogël Taigo

Volkswagen zbulon crossover të vogël Taigo

Volkswagen ka shtuar një model të ri të quajtur Taigo në ofertën e tij të kryqëzimit. 

Taigo është një crossover i vogël që pritej prej disa kohësh që kur Volkswagen njoftoi se do të vendosë Nivus brazilian me një emër tjetër në tregun evropian, si dhe se do të prodhohet në Spanjë.

Taigo është 4.26 metra e gjatë, 1.75 metra e gjerë dhe 1.49 metra e lartë, që do të thotë se është pak më e gjatë, më e ngushtë dhe më e ulët se modeli T-Roc, pra më i gjatë se modeli T-Cross, pavarësisht nëse është standard apo një model me bazë të zgjatur të rrotave. Në rastin e modelit Taigo, baza e rrotave është 2,566 mm, që është pak më e gjatë se standardi T-Cross, por më e shkurtër se versioni i zgjeruar.

VW gjithashtu shet T-Roc me baza të ndryshme të rrotave, secila prej të cilave është më e gjatë se ajo e Taigos. Gjithashtu në shitje është T-Roc Convertible.

Taigo përfaqëson një alternativë më elegante për T-Cross pasi ka miratuar një "linjë kulmi coupe". Dizajni u transferua kryesisht nga modeli Nivus i destinuar për tregun brazilian. E njëjta gjë vlen edhe për pjesën e brendshme pasi është huazuar gjithashtu nga Nivus, por Taigo ka kontrolle pak më të mira të ajrit të kondicionuar të huazuara nga Tiguan dhe Arteon të rinovuar. Prandaj, brendësia duket e njohur për të gjithë ata që ishin në modelet T-Cross dhe Polo.

Taigo do të jetë i disponueshëm vetëm me motorë benzinë ​​dhe me rrota të përparme. Oferta do të përfshijë një motor me tre cilindra 1.0 litra dhe një motor benzine me katër cilindra 1.5 litra. Më i vogli zhvillon 95 dhe 110 kf, ndërsa më i madhi jep 150 kf. Në varësi të zgjedhjes së motorit, Taigo vjen me një transmision manual me pesë shpejtësi ose gjashtë shpejtësi ose automatik me shtatë shpejtësi.

Nga fenerët LED me matricë deri tek drejtimi pjesërisht autonom (niveli 2), Taigo është i pajisur me bollëk për një kryqëzim të vetëm nga segmenti B. Mund të ketë gjithashtu një ekran me prekje 9.2 inç, karikim pa tel, rrota 18 inç dhe sisteme të ndryshme të ndihmës së shoferit. Megjithë vijën e çatisë, vëllimi i bagazhit është 438 litra, i cili është i krahasueshëm me modelin "kuti" T-Cross.

VW planifikon të shesë një crossover të vogël Taigo me pesë vende në Bashkimin Evropian, Turqi dhe Afrikë.

Shpërndaje:

Veturat në shitje


1 EUR
Volkswagen Crafter
Naftë Manual 2018 - Ferizaj
1 EUR
Mercedes-Benz Sprinter
Naftë Manual 2018 - Ferizaj
23,000 EUR
Volkswagen Tiguan
Naftë Automa 2019 2000 cm³ Skënderaj
Volkswagen T6
Naftë Automa 2013 2000 cm³ Podujevë
Volkswagen T6
Naftë Automa 2012 2000 cm³ Podujevë
9,900 EUR
Mercedes-Benz Sprinter
Naftë Automa 2009 2200 cm³ Prishtinë
Audi A3
Naftë Automa 2010 2000 cm³ Prishtinë
Volkswagen Golf VII
Naftë Automa 2015 1600 cm³ Podujevë
Shtyp këtu për më shumë vetura