Koncepti i Skysphere është vizioni i Audi për makinat e ardhshme luksoze


Koncepti i Skysphere është vizioni i Audi për makinat e ardhshme luksoze

Audi është fokusuar në makina luksoze me performancë të lartë elektrike dhe do të paraqesë vizionin e saj tek publiku duke përdorur tre koncepte të Sferës.

E para prej tyre është Skysphere, një reoadster elegant me dy ulëse që do të shfaqet në ekspozitën Pebble Beach Concours d’Elegance.

Skysphere fsheh një truk të mrekullueshëm nën trupin e tij, dhe kjo është aftësia për të ndryshuar bazën e rrotave gjatë vozitjes, e cila e lejon atë të shndërrohet nga një udhëtues i gjatë i madh në një roadster të shkathët vetëm me shtypjen e një butoni.

Aktivizuesit prapa boshtit të përparmë lëvizin të gjithë pjesën e përparme të makinës mbrapsht dhe shkurtojnë bazën e rrotave me gati 10 inç kur ndryshojnë midis modalitetit GT dhe Sport. Skysphere teorikisht ofron autonominë e Nivelit 4, kështu që në modalitetin GT timoni dhe pedalet tërhiqen nën pult, duke rezultuar në një kabinë të hapur dhe të bollshme për dy pasagjerë të lumtur.

Skysphere duket e mrekullueshme në çdo konfigurim dhe është frymëzuar nga roadster Horch i vitit 1937, i cili fitoi çmimin Best of Show në ekspozitën e lartpërmendur 2009.

Motivi Audi Singleframe dominon pjesën e përparme ku ndodhet logoja e ndriçuar me katër unaza. Dhjetëra LED shërbejnë si tregues të drejtimit, dhe gjithashtu mund të tregojnë një "valle" të animuar kur shoferi i afrohet makinës dhe gjatë mbërritjes. Dritat e ngushta me elementë trekëndësh ndriçojnë rrugën dhe ato lënë të kuptohet për zgjidhjet e ardhshme të Audi. Parakolpët e përparmë dhe të pasëm janë më të theksuar dhe të kujtojnë legjendarin Audi Quattro të viteve 1980. Pjesa e pasme e makinës është frymëzuar nga modeli i makinave garuese që janë një shekull të vjetër, por dhjetëra LED e sjellin konceptin në epokën moderne.

Në modalitetin e zgjatur GT, makina është pak më e ngritur falë një pezullimi ajror që përdor GPS dhe analizon rrugën dhe përshtatet për të ofruar një udhëtim të rehatshëm. Gjithashtu, pikërisht para kabinës është një panel tërheqës me zbukurime trekëndore që përputhet me panelin e hijshëm të trungut pas sediljes.

Në modalitetin sportiv, makina ulet, dhe paneli i përmendur zhduket për shkak të tërheqjes së pjesës së përparme. Timoni dhe pulti fokusohen te shoferi, dhe sistemi i drejtimit të rrotave të pasme aktivizohet për të ofruar një përvojë më sportive dhe tërheqëse të shoferit.

Koncepti përshpejton nga 0 në 100 km / orë në më pak se 4 sekonda falë një motori elektrik të montuar në pjesën e pasme që zhvillon 624 kf. Bateria 89 kWh ndodhet prapa sediljes dhe në tastierën qendrore dhe siguron një distancë prej 500 kilometrash. Ka dy shkopinj golfi në bagazhin e gjerë dhe ka vend për dy valixhe.

Një pjesë e domosdoshme e përvojës është një kabinë e gjerë e veshur me mikrofibër miqësore me mjedisin dhe lëkurë vegane. Dizajni i brendshëm i kushtohet qendrës së projektimit në Malibu, California që krijoi konceptin Skysphere. Panelet e dyerve janë bërë nga eukalipt. Paneli i gjerë kryen funksionin e një ekrani dhe zëvendëson një pult të zakonshëm. Dy të tretat e paneleve i kushtohen grupit dhe sistemit të infotainment. Brenda, ka kontrolle shtesë për sistemin audio dhe ajrin e kondicionuar.

Shpërndaje:

Veturat në shitje