Këshilla dhe informacione

Audi po lëshon super-veturën Audi Q8 (FOTO)

1/16/2017
Audi Q8

Viti 2017 do të jetë viti i super-veturave.
Audi ka vendosur këtë vit të lëshoj Audi Q8, një bishë e vërtetë, por edhe një veturë tejet e bukur dhe komode, transmeton lajmi.net

Lexo më shumë

Njihuni me modelin më të ri të Mercedes AMG (Foto)

1/15/2017
Mercedes

Mercedes ka zgjeruar familjen AMG GT me modelin e ri AMG GT C Coupe.
Kompania ka prezantuar modelin e ri në panairin e automobilave që po mbahet në Detroit.

Lexo më shumë

Këtë vit prezantohet super vetura Mercedes-Benz GLA

1/13/2017
Mercedes-Benz

Edhe Mercedes si të gjitha firmat e mëdha të prodhimit të veturave për këtë vit ka vendosur një varg super-makinash.
Mercedes-Benz GLA do të vijë këtë vit me dy versione.

Lexo më shumë

Si të pastroni xhamin e ngrirë të veturës

1/11/2017
Xhami, bora

Në këto mëngjese të ftohta nuk ka gjë më të sikletshme se mëngjesi, teksa përpiqesh të shkrish akullin në xhamat e makinës kur je me nxitim për në punë.
Ka nga ata që përdorin kartat e bankave për të hequr akullin, apo i hedhin ujë të nxehtë makinës, por këto metoda dëmtojnë mjetin tuaj.

Lexo më shumë

Disa këshilla se si mund të shmangni ngrirjen e karburantit në këto temperatura të ulëta

1/10/2017
Bora

Për të shmangur problemin e ngrirjes së karburantit dhe problemet e mëdha që po i shkakton ky i ftohtë tek makinat, përdorni këto këshilla.
Për shkak të temperaturave shumë të ulëta që po mbizotërojnë këto ditë, shumë pronarë të makina kanë përjetuar problem me ngrirjen e karburantit, por për fat të mirë ky problem mund të zgjidhet shumë shpejt.

Lexo më shumë

Këshilla për vozitje të sigurt në kushte dimri

1/5/2017

Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacion Rrugor (KRSKRR) me këshilla deri te shoferët për vozitje në kushtet dimërore në temperatura të ulëta. Në kushte të tilla KRSKRR-ja këshillon të vozitet me goma dimri në të katër rrotat (thellësi të shenjave prej 4mm), si dhe zinxhirë të cilët vendosen sipas nevojës. Me këtë shoferët jo vetëm që do ta përmbushin obligimin ligjor, por edhe do ta rrisin sigurinë.
Shoferët me vete çdoherë duhet të kenë një lopatë të vogël, pak rërë, një leckë të vjetër për pastrim, fshesë për pastrimin e borës nga dritaret, spërkatës kundër ngrirjes së dritareve dhe spërkatës për brava.

Lexo më shumë

10 fakte që nuk i dini për Ferrari

12/21/2016
Ferrari

Enzo Ferrari, themeluesi i një prej emrave më të njohur në industrinë e automobilizmit e nisi karrierën si pilot i garave të shpejtësisë në vitin 1919 dhe për shkak të famës që fitoi italianët në atë kohë e krahasuan me Benito Mussolinin. Madhështia e tij i kaloi kufijtë e famës kur vetë Mussolini dekoroi Enzo Ferrarin me titullin e Kalorësit të Kurorës, ndërsa më vonë i dha dhe titullon Commendatore.

Lexo më shumë